دانشگاه سملوایز

دانشگاه سملوایز مجارستان (دانشگاه سِمِلوِیس یا زملوایس) که به زبان انگلیسی University of Semmelweis و به زبان مجاری Semmelweis Egyetem این دانشگاه از نظر قدمت در رتبه دوم در کشور مجارستان بعد از دانشگاه پچ قرار دارد
توجه: اگرچه دانشگاه پچ به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا محسوب می شود گه تاریخ تاسیس آن برابر با ۱۳۶۷ میلادی می باشد که حدود ۶۵۵ سال قدمت دارد.

البته اعتبار مدارک هر ۴ دانشگاه مطابق با برنامه های عالی اتحادیه اروپا می باشد و هر ۴ دانشگاه مدرک ۱۲ ستاره اتحادیه اروپا را به فارغ التحصیلان ارائه می کنند و آنها امکان کار در اروپا بدون هیچ قید و شرطی را دارند
دانشگاه سملوایز مجارستان در سال 1769 یعنی حدود 250 سال پیش در شهر بوداپست تاسیس شد. این دانشگاه پس از جنگ جهانی دوم تبدیل به یک دانشگاه مستقل پزشکی شد و از همان تاریخ در رشته‌هایی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، طب ورزشی، علوم بهداشت و مدیریت سلامت به فعالیت پرداخته است. دانشگاه سملوایز دارای بیش از سی سال تجربه در آموزش های بین المللی است. نام دانشگاه سملوایز برگرفته از نام پزشک و محقق ” ایگناتس  فیلیپ زملوایس” – : Ignác Fülöp Semmelweis ۱۸۱۸–۱۸۶۵ است. این محقق علت تب حاصل از عفونت در اثر عدم ضد عفونی کردن دستان پزشک که در کودکان پس از زایمان حاصل می‌شد را کشف نمود.
براساس آمارهای بدست آمده ۳۵ درصد پزشکان، ۵۰ درصد دندانپزشکان، ۳۵ درصد داروسازان و 27 درصد از متخصصان مراقبت های بهداشتی کشور مجارستان، فارغ التحصیلان دانشگاه سملوایز هستند. دانشگاه سملوایز مجارستان علاوه بر آموزش، ارائه دهنده خدمات بهداشتی در کشور مجارستان و به عنوان یکی از تامین کننده مراقبت های بهداشتی ملی قلمداد می شود. اگر چه آموزش های عملی در کلینیک ها و بیمارستان های دانشگاه انجام می شود، در عین حال خدمات مراقبت از بیماران با کیفیت در دستور کار قرار دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× برای ارتباط با ما در واتساپ کلیک کنید